LAJME

Kroacia ofron 69 mijë vende pune

Vendet e Evropës Perëndimore, janë synim i shumë kosovarëve. Krejt kjo në kërkim të një jete më të mirë, dhe sigurimit të një vendi pune, gjë të cilën në Kosovë e kanë shumë vështira ta gjejnë.

Por, duket se atraktiv për qytetarët e Kosovës është edhe një vend më i afërt.

Shumë kosovar kohëve të fundit ia kanë mësy Kroacisë.

Këtë e ka konfirmuar për T7 vetë ambasadorja e kroate në Kosovë, Marija Kapitanovië.

Sipas ambasadores Kapitanovic numri i punëtorëve nga Kosova që kanë marrë leje të punës në Kroaci është goxha i madh.

Ore dore Rolex

Sipas Kapitanovic shteti që e përfaqëson, më së shumti ka nevojë për punëtor në sektorin e ndërtimtarisë.

Po ashtu sipas Kapitanovic për punë sezonale janë paraparë edhe rreth pesë mijë leje të tjera pune.

T7 pati raportuar gjatë muajit janar të këtij viti se si shumë të rinj nga Kamenica po udhëtonin drejt Kroacisë për të punuar me viza të rregullta pune.

Artikujt te ngjajshem

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
Close