SHENDETI

Mrekullia e arrës: Ja çfarë ju ndodh nëse hani 5 kokrra në ditë!

Arrat konsiderohen si super-ushqim sepse janë të mbushura me vlera ushqyese, duke përfshirë fenolet, vitaminë E, antioksidantë etj. Nëse i përfshini vetëm pesë arra në ditë në dietën e rregullt, ekspertët shëndetësorë thonë se do të ‘gërryeni’ shumë të mira shëndetësore.

Këto janë disa nga të mirat shëndetësore që i sjell konsumimi i pesë arrave në baza të përditshme:

  • – Zvogëlon madhësinë e belit për rreth gjysmë inçi
  • – Zvogëlon kolesterolin
  • – E përmirëson shëndetin e trurit
  • – I zvogëlon mundësitë për zhvillimin e sëmundjeve të zemrës
  • – Zvogëlon rrezikun e diabetit
  • – Promovon flokët e shëndetshëm dhe të fortë
  • – Parandalon kancerin

Pra, siç po e shihni ka shumë arsye se përse duhet të përfshihen arrat në dietat tuaja. Disa nga të mirat të tjera që i sjell konsumimi i arrave janë: stabilizon stresin, lufton rrezatimet e lira të cilat shkaktojnë sëmundjet e zemrës, parandalojnë depresionin dhe simptomat e ADHD-së, zhbllokon arteriet e bllokuara etj.

Artikujt te ngjajshem

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
Close